Колір в інтер'єрі частина 1
Колірна палітра
Вам відома приказка: «На смак і колір товариша немає»? Дійсно, у кожної людини свої пристрасті в світі кольори, свої асоціації, пов'язані з поєднанням тих чи інших відтінків, один і той же колір, в залежності від поєднання з іншими фарбами, може надавати різне психологічне вплив. Однак є загальні закони, знаючи які можна при проектуванні і створенні інтер'єрів починати гру зі світлом в стилі неокласика.
Колірне коло
Навколишній світ побудований за певними законами, в тому числі і фізичним. Колір — один із проявів такого закону. Уявіть собі круг, поділений на сектори. Сім з них пофарбовані по порядку в кольори веселки: червоний, оранжевий, жовтий, зелений, блакитний, синій, фіолетовий. Червоний колір опинився навпроти зеленого, жовтого —навпаки синього і т. д. Кольору, розташовані від червоного до зеленого, за годинниковою стрілкою, вважаються теплими, а проти годинникової стрілки — холодними. Ми говоримо: червоний, зелений, синій... А який червоний? Будь синій? Всі ми хоча б раз в житті бачили веселку. В ній немає чітких меж між квітами, вони плавно переходять з одного в інший, через цілу гаму відтінків. Повернемося до нашого кола. Між основними кольорами з'явилися перехідні відтінки, що складаються з двох сусідніх кольорів. Відтінки кольору також діляться на теплі і холодні, залежно від того, теплим або холодним був «розбавлений» основний колір. Так, якщо додати червоного до фіолетового, то отриманий відтінок «потепліє», а якщо синього — стане холодним. Тепер ми можемо уточнити: червоний з жовтим відтінком, блакитно-зелений Колір залежно від яскравості і густини характеризується тоном. Якщо покрити частини поверхні фарбою в декілька шарів, то ті ділянки, на яких шарів більше, будуть яскравіше і темніше, тобто мати більш насичений тон, ніж інші, хоча і одного кольору і відтінку з усією поверхнею.
Властивості кольору
У кольору є дуже цікаві властивості, які використовуються при проектуванні колористики приміщень. Кольори, діаметрально розташовані в колірному колі, називаються контрастними. Їх чудова властивість — підсилювати один одного. Так, наприклад, червоний на зеленому тлі виглядає особливо яскравим. Правда, такий ефект виникає тільки у разі об'єднання яскравих, насичених тонів. Контрастні кольори називають також взаємодоповнюючими. Сусідні кольори на поверхні або в інтер'єрі проектують один на одного відблиски — рефлекси. Так, яскраво-червона пляма на світлому фоні здається оточеним блідо-рожевим ореолом. Сприйняття кольорів людиною таке, що приміщення, оформлене в теплих тонах, здається менше, а в холодних — більше. Простір як би «втягується» або «розсовується» під впливом кольору. На цій властивості сприйняття побудовано більшість оптичних ілюзій, які застосовуються в створенні інтер'єрів. Особливу увагу варто приділити чорному і білому кольорах. Чорний рідко і в дуже невеликих кількостях використовується в інтер'єрі приміщень. Справа в тому, що абсолютно чорний колір — це відсутність будь-якого кольору. Те, що ми сприймаємо як чорний колір, — властивість поверхні повністю поглинати сонячний спектр. Така «чорна діра» у власній квартирі, погодьтеся, трохи страшнувато. Дійсно, чорні об'єкти, особливо що володіють значними розмірами, зорово справляють враження провалу, дірки.
Тому з використанням чорного, навіть не сьогодення, а всього лише близького за звучанням коричневого, синього, зеленого і т. д., потрібно бути гранично обережним. З білим кольором справа йде набагато простіше. Правда, білим цей колір можна назвати досить умовно, це скоріше сильно розбавлений рожевий, блакитний, жовтий і т. д., а чистий білий колір — така ж химера, як і чорний, але на відміну від свого побратима білий колір —властивість поверхні повністю відображати сонячний спектр. Білий колір досить активно використовується в дизайнерських рішеннях для створення великих світлих поверхонь, меблів, окремих стильних конструкцій та аксесуарів.
Створення колірного ансамблю
Озброївшись знаннями про природу і властивості кольору, можна приступати до чудовій грі — створення колірного ансамблю Будинку. Як і в будь-якій грі, тут, перш за все, потрібно уяву, але і про правила забувати не варто. Така «забудькуватість» може привести до неприємних наслідків: навряд чи вам доведеться по душі занадто яскраве або, навпаки, відверто нудна, монотонна колористика вашого житла. Отже, що ж входить в колірний ансамбль? Це, насамперед, колірна гама стін, стелі, підлоги. До них приєднуються поверхні меблів, її оббивка, штори, килими, аксесуари. Усі ці різні за призначенням, розмірами і значимістю предмети повинні об'єднуватися з допомогою кольору, тільки в цьому випадку Будинок стає затишним, обжитим і, звичайно, красивим. Колірний ансамбль, або колорит, приміщення може бути теплим або холодним, вибір диктується вашими вподобаннями і параметрами вашої квартири. В першу чергу необхідно визначитися з колірним рішенням великих поверхонь — стін, стелі та підлоги. На плані кімнат і розгортці стін потрібно відзначити місця, які ви хочете «видалити» або «наблизити», виділити як основні складові малюнка кімнати. На цьому тлі розташовуються інші елементи інтер'єру, причому оббивка меблів підбирається в поєднанні з основним тоном, а малюнок і забарвлення текстильних аксесуарів можуть бути будь-якими. Якщо стіни ви вирішили зробити нейтральними, а меблі у вашій кімнаті досить яскрава (наприклад, модна зараз модульна з кольоровими поверхнями з яскравим абстрактним малюнком оббивки), гардини краще вибрати під колір стін, щоб не перевантажувати інтер'єр зайвими колірними плямами. Якщо ви віддаєте перевагу при м'яких, тонових стінах класичну забарвлення меблів, гардини можуть бути тим яскравим елементом, який вдихне життя в інтер'єр Будинку.
Типи колірних поєднань
При створенні інтер'єру використовуються чотири основних типи поєднань кольорів:
• тональна гамма, коли для колірного ансамблю підбирається
один відтінок і всі поверхні різняться
тільки тоном, наприклад від жовтого до коричневого;
• відтіняюча гамма, коли теплі і холодні відтінки
кольори дають вишукане поєднання, — класичним
прикладом може служити з'єднання холодного
смарагдово - і теплого темно-зеленого. Відтіняюча
гама може бути одного тону, з'єднуючи
відтінкову і тональну гаму, наприклад світлий
холодний відтінок і темний теплий;
• пастельна гама, коли використовуються практично
будь-які кольори, грунтовно розбавлені білим,
до отримання навмисною «бляклості». В цьому випадку
сполучені блакитний, рожевий, жовтий і зелений
кольори не будуть здаватися недоречними навіть на
великих поверхнях;
• контрастне колірне рішення, коли використовуються
взаємодоповнюючі кольори, часто підкреслені
введенням білого або чорного. Прикладом контрастного
поєднання може бути зелене з червоним. При
створення колористики на основі контрастних
квітів слід бути дуже обережним.
Ми говорили про те, що колір надає на людини сильне емоційний вплив. При виборі колірного оформлення житла необхідно прислухатися до своїх почуттів. Неможливо перелічити всі поєднання кольорів і відтінків, але один нехитрий спосіб дозволить вам приборкати своє уява. Придумавши колірну гаму кімнати, спробуйте назвати те відчуття, яке ця гама у вас викликає. Вам може бути холодно або сумно, страшно чи весело. Якщо епітет вас не влаштовує, краще змініть колористику.
- Оформлення фіранок так само важливо, як і меблі для дому. Шори є обов'язковим атрибутом завершеного дизайну кімнати.
- Купити штори, портьєри які у своєму складі мають натуральні нитки, завжди будуть актуальні. Ми всі розуміємо, що такі штори — це запорука чистого повітря в будинку, квартирі. При купівлі штор з натуральними нитками уточнюйте який відсоток складу натур